Od kilku lat miałam ochotę wykonać test Gallupa, ale moja motywacja nigdy nie była na tyle silna, by to zrobić. Test wydawał mi się kosztowny i nie byłam pewna, czy warto. Słyszałam wiele pozytywnych opinii od osób, które go wykonały, ale zastanawiałam się, czy te entuzjastyczne recenzje nie są przypadkiem przesadzone. W końcu, poszukując nowych ścieżek zawodowych i próbując lepiej zrozumieć swoje mocne strony na rynku pracy, postanowiłam, że chcę się przekonać na własnej skórze czy warto, oraz pomyślałam, że może dowiem się czegoś nowego o sobie.

Co to jest test Gallupa, jak się go stosuje i do czego służy?

Test Gallupa służy do identyfikacji naszych naturalnych talentów. Ich znajomość może być przydatna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nasze talenty to nie to samo, co mocne strony. Na co dzień wykorzystujemy nasze naturalne talenty do robienia wszystkich rzeczy. Każdy z nas ma unikalny zestaw talentów, dlatego często wiele osób osiąga ten sam cel, ale na wiele różnych sposób. Zrozumienie swoich talentów pozwala skutecznie osiągać swoje cele. Jednak, jeśli nasze talenty są niedojrzałe i nie wiemy, kiedy nam pomagają, a kiedy przeszkadzają, to możemy być nieskuteczni w swoich działaniach. Na przykład, u mnie silnie rozwinięty jest talent stratega, dlatego potrafię łatwo generować wiele rozwiązań jednego problemu. Jest to przydatne na początku projektu. Jednak ten sam talent, jeśli nie zostanie poskromiony, może przeszkadzać na późniejszych etapach. Będzie mi on podsuwał kolejne pomysły, także pod koniec realizacji projektu. Jeśli znam dobrze swój talent, to na etapie realizacji go poskromię i nie będę szukać nowych rozwiązań. Jeśli mój talent jest niedojrzały, to tego nie zrobię, zacznę iść nową drogą i czas wykonania zadania znacznie się wydłuży.

Talenty można porównać do przycisków na pilocie – mamy 10 kluczowych „przycisków” (czyli 10 najważniejszych talentów), a także możliwość ich „podgłaśniania” lub „przyciszania” w zależności od sytuacji. W trakcie poznawania swoich talentów i pracy nad nimi wiemy, w jakich sytuacjach chcemy, aby dany talent był „podgłośniony”, a kiedy „przyciszony”, aby osiągnąć swój cel skutecznie i bez frustracji. O tym podejściu do talentów dowiedziałam się od Agnieszki Łozińskiej-Moriak, o której będzie jeszcze mowa w dalszej części postu.

Test Gallupa można wykonać w dwóch wariantach – można poznać 5 głównych talentów lub zidentyfikować 34 talenty uporządkowane w kolejności malejącej. Zdecydowałam się na tę drugą opcję, aby uzyskać pełniejszy obraz moich predyspozycji.

Jak się go stosuje?

  1. Wykonanie testu Już samo w sobie wykonanie testu było ciekawe. Znacząco różniło się od wielu testów predyspozycji zawodowych, które wykonywałam w okresie studiów. Testy, które do tej pory znałam, nie były zbyt skomplikowane i podczas ich rozwiązywania spodziewałam się, jaki wynik uzyskam. Tu było inaczej, pytania w teście Gallupa skłoniły mnie do myślenia nad różnymi kwestiami, nad którymi wcześniej się nie zastanawiałam. Zatem już na wstępie ten test był inny.
  2. Wrażenia po wykonaniu testu Po wykonaniu testu byłam rozczarowana. Miałam poczucie, że moje talenty są mało użyteczne. Nie zgadzałam się z wynikiem testu. Okazało się, że mam bardzo dużo talentów dotyczących relacji i byłam tym zawiedziona. W mojej ocenie byłam bardziej strategiem oraz wykonawcą, relacje były dla mnie ważne, ale nie aż tak. Jednak, gdy zaczęłam czytać opisy moich talentów i je analizować, to musiałam przyznać, że to, co czytam, zgadza się z tym, jaka jestem. Plusem było to, że wykonałam test z moim narzeczonym. Jego talenty w 100% pasowały mi do jego osobowości i sposobu działania. Pozwoliło mi to dostrzec, że kolejność tych talentów i ich opisy nie są jak wróżba andrzejkowa, która do każdego pasuje. Zatem pomyślałam, że może coś w tym jest i warto temu zaufać.
  3. Analiza talentów Jeszcze raz wnikliwie przeczytałam swoje opisy, starając się zrozumieć, w czym mi pomagają, a w czym przeszkadzają. Miałam poczucie, że już całkiem sporo wiem o moich talentach, ale w mojej głowie pojawiło się także dużo pytań i wątpliwości. Postanowiłam znaleźć kogoś, kto mi pomoże je rozwiać.
  4. Omówienie talentów Jeśli wykonaliście test Gallupa i zastanawiacie się, czy warto zapisać się na omówienie jego wyników, to WARTO. Na omówienie wyników zapisałam się do Agnieszki Łozińskiej-Moriak, bardzo mi się podobało to spotkanie i bardzo dużo mi dało. U mnie rozmowa wyglądała następująco:
    • Przed spotkaniem wypełniłam ankietę, w której opowiedziałam o sobie.
    • Wypełniłam także formularz, w którym własnymi słowami opisałam pierwszych 10 talentów. Pozwoliło mi to lepiej zrozumieć moje talenty. Niezależnie od tego, czy macie zamiar omówić z kimś swoje talenty, to warto wykonać sobie takie ćwiczenie. Poza tym kartkę z krótkimi opisami talentów można zawiesić sobie nad biurkiem, aby pamiętać o ich rozwijaniu oraz w chwilach kryzysu móc na nią spojrzeć i pomyśleć „okej, chcę teraz podjąć decyzję, ale blokuje mnie mój strateg, który szuka wielu rozwiązań".
    • 2-godzinne spotkanie — Spotkanie zaczęło się od omówienia idei testu Gallupa, a później z Agnieszką omawiałyśmy każdy talent po kolei. Agnieszka zadawała mi pytania pozwalające mi lepiej zrozumieć moje talenty. Jej pytania były tak trafne, że zastanawiałam się, skąd ona mnie tak dobrze zna. Pokazywała mi, że w sytuacji x to ja nie mam żadnego problemu z robieniem y, jest to dla mnie naturalne. Pozwoliło mi to docenić swoje talenty. Wychwyciła także aspekty, które przeszkadzają mi w życiu od lat i do tej pory nie wiedziałam, jak sobie z tym radzić. Agnieszka powiedziała mi, jak mogę w tych nienaturalnych dla mnie sytuacjach wykorzystać moje inne talenty, aby osiągnąć swój cel. Poleciła mi też kilka ćwiczeń, które mogą mi pomóc w rozwiązaniu moich problemów. Opowiedziała mi także o tym, jak moje talenty łączą się ze sobą, w jakich sytuacjach powinnam dany talent aktywować, a kiedy go wyciszyć. Poza tym otrzymałam dużo bardzo trafnych rad związanych z tym, jak sobie lepiej radzić w życiu oraz zyskałam pełniejszy obraz sposobu, w jaki działam i osiągam cele. Chyba po raz pierwszy, tak naprawdę, zaczęłam się zastanawiać nad tym, w jaki sposób działam i co mogę zrobić, by zacząć działać lepiej oraz w zgodzie ze sobą. Po spotkaniu otrzymałam dodatkowo notatkę ze spotkania, ćwiczenia oraz listę książek, które mogą być dla mnie pomocne. To spotkanie bardzo dużo mi dało, było bardzo efektywne oraz mam poczucie, że dostałam narzędzia do dalszej pracy nad sobą. Wiedzę, która pozyskałam, mogę teraz rozwijać, obserwować siebie w różnych sytuacjach oraz wykorzystywać talenty, które mam. Otrzymałam wskazówki, co do tego, jak osiągać swoje cele, aby równocześnie żyć w zgodzie ze sobą oraz czerpać radość i energię rzeczy, które robię. Rady, które wdrożyłam od razu po spotkaniu, pozwoliły mi też na zredukowanie moich wewnętrznych stresów. Jednym z nich jest duża liczba zainteresowań. Odkąd pamiętam, miałam bardzo dużo hobby (jednym z moich talentów jest uczenie się), przez kilka lat, walczyłam ze sobą i próbowałam je ograniczyć, Podczas spotkania zrozumiałam, że ja nigdy nie będę specjalistą w jednej, wąskiej dziedzinie, bo nie lubię tak długo zagłębiać jednego tematu. Niby taka prosta myśl, a bardzo dużo zmienia w mojej głowie. Podczas spotkania padło dużo więcej takich kwestii, które otworzyły mi oczy na to, w jaki sposób działam. Zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na swoje talenty, niż w chwili gdy po raz pierwszy zobaczyłam wyniki. Z tych powodów bardzo polecam umówić się na omówienie testu.

Ile to kosztuje?

Podsumowując, według mnie warto wykonać test Gallupa, w szczególności wraz z omówieniem wyników. Gdybym miała określić procentowo, to wykonanie samego testu dało mi 20% korzyści, a omówienie wyniku 80%. Wykonanie tego testu pozwoliło mi lepiej zrozumieć siebie, to, co mi sprzyja i mnie blokuje, Zrozumiałam także, w jakim środowisku pracy będzie mi się pracowało dobrze, a jakie będzie wysysało ze mnie energię. Dostałam także narzędzia do dalszej pracy nad sobą. Są to dla mnie bardzo cenne informacje. Zatem jeśli czujecie się zagubieni w swoich działaniach, zastanawiacie się, w jakim miejscu pracy będziecie czuli się dobrze, jesteście w kryzysie zawodowym bądź doświadczacie wypalenia zawodowego, to gorąco Wam polecam wykonanie tego testu.